Yeni Ürün
EPP

Genleştirilmiş Polipropilen (EPP); üstün enerji emme, çoklu darbe direnci, ısı yalıtımı, su ve kimyasalara karşı direnç, ağırlığına oranla son derece yüksek mukavemet ve % 100 geri dönüştürülebilir olması gibi benzersiz özellikler sunan kapalı hücreli köpük malzemedir.  EPP ürünler 18 – 260 g/l arasındaki yoğunluklarda üretilebilir.  EPP boncukları buharla kalıplama süreci ile nihai ürün formuna dönüştürülür.

EPP’nin Tarihçesi

EPP yeni polipropilen formlarının araştırılması sonucunda ilk olarak 1970’lerde JSP firması tarafından geliştirilmiştir. Bu materyalin ilk uygulamaları 1982’de Japonya’da otomotiv ürünleri için kullanılmıştır. EPP’ye olan talep o günden bu yana otomobil üreticilerinin enerji yönetim fonksiyonlarını iyileştirmeye ve bu arada ağırlık azaltma ve çevresel faydaları geliştirme ihtiyacına dayalı olarak dünyanın tüm bölgelerinde önemli ölçüde artmıştır. EPP için ilk otomotiv uygulaması, tampon sistemlerinde enerji sönümleyici bileşen idi. EPP, şu anda otomotiv parçaları ve sistemlerinde, koltuk grubu ve diğer iç bileşenleri de dahil olmak üzere yaygın olarak kullanılmaktadır. EPP’nin otomotiv dışı kullanımları Atermit gibi firmalar tarafından sürekli geliştirilmektedir. HVAC (Isıtma, Soğutma ve Havalandırma), mobilya, taşıma kutuları, spor ekipmanları gibi hafif ve sağlam ürün kullanılan iş kollarında örneklerine sıkça rastlanmaktadır.

Neden EPP?

Hafiflik

PP, otomobil endüstrisinde araç emniyetini arttırmak ve araçların daha hafif olmasını sağlamak için kullanılır. Koltuk sistemlerinin ağırlığını 10 kg’a kadar azaltır. Hafiflik otomobillerde yakıt tüketimini ve egzoz emisyonlarını azaltır, çünkü artan her 100 kg araç kütlesi için CO2 çıkışı 10 g / km artar.

Yapısal Dayanım

– EPP birçok uygulamada yük taşıyıcı yapısal destek ile çok yüksek dayanım / ağırlık oranı sunmaktadır. EPP, biçim veya şekillerde çok az kayıp ile önemli yükleri taşıyabilir.

Enerji Sönümleme

EPP deforme olmadan, çoklu darbeye dayanıklı mükemmel bir enerji emici malzemedir. Hafifliği ve olağanüstü yüksek dayanım-ağırlık oranı, araç çarpma koruması bileşenleri gibi uygulamalar için iyi bir seçimdir. Yüksek yoğunluklu EPP en ağır endüstriyel uygulamalar için bile enerji emici olarak kullanılabilir.

Geri Dönüşüm

– EPP, çevreye duyarlı,% 100 geri dönüştürülebilen “yeşil/çevreci” bir malzemedir. İmalat aşamasında EPP’de çevreye zararlı olarak kabul edilen VOC (Uçucu Organik Bileşikler), klorofluoro karbon veya diğer bileşikler kullanılmaz. EPP nihai ürünlerde belirli miktarda kırma ile de kullanılabilir.


Isı Yalıtımı

– EPP gıda, tıbbi malzeme ve diğer sıcaklığa duyarlı ürünlerin korunmasının gerektiği uygulamalar için mükemmel ısı yalıtımı sağlar. EPP’nin üstün ısı yalıtım özellikleri, esneklik ve kolay kalıplanabilirlik gibi temel özelliklerle birleştirildiğinde, Isıtma/Soğutma/İklimlendirme uygulamalarında kullanım için idealdir.

Akustik İzolasyon

– EPP araçlarda kullanılan bileşenlerde akustik iyileştirme sağlar. Diğer birçok uygulamada da motor muhafazası olarak gürültü seviyesini azaltır; bununla birlikte cihazların ağırlığını düşürür, manevra yeteneğini arttırır ve kazara oluşabilecek darbelere karşı korunur.

Kimyasal Dayanım

– EPP; Otomotiv Sıvıları, Hidrokarbonlar, Kloroflorokarbonlar, Ketonlar, Esterler, Alkoller, Alkaliler, İnorganik Asitler gibi birçok kimyasala karşı dayanıklıdır.

Görseller